Sprehodili smo se do pošte in oddali pismo za otroke Vrtca Dobrna.

We walked to the post office and sent a letter for the children of the Dobrna Kindergarten.

Prejeli smo pismo naših prijateljev iz Turčije. Seznanili smo se z njihovo legendo in izdelali lutko po njihovih navodilih.
We received a letter from our friends from Turkey. We learned about their legend and made the doll according to their instructions.

Dobili smo pismo iz Turčije, ki nas je preko simbolov popeljejo do izdelave lutke in seznanilo z njihovo legendo.  We got a letter from Turkey that took us through the symbols to make a doll and got to know their legend.

Ustvarjamo po Legendi o konjiškem zmaju. We creat by The Legend of Slovenske Konjice.

Prejeli smo pismo prijateljev iz Turčije.  Ob slikopisu smo spoznavali njihovo legendo, na zemljevidu poiskali Turčijo in njene simbole ter izdelali lutko ob kateri smo urili matematične vsebine.

We received a letter from our friends from Turkey. Through paintings they introduced us with their legend. We searched  for their country and simbols  on the map, we made a puppet and practised mathematical contents with it.