V mesecu novembru smo v Vrtcu Slovenske Konjice organizirali plavalni tečaj za otroke, ki gredo naslednje leto v šolo. V vrtcu se zavedamo velikega pomena plavanja v predšolskem obdobju, zato smo organizacijo tečaja naravnali tako, da zagotovimo enake možnosti stika z vodo za vse otroke. Zgodnji začetek plavanja je pomemben za razvoj in krepitev različnih področij otrokovega razvoja. Otrok, ki plava, se bolje in hitreje razvija, si krepi mišičevje, srčno-žilni sistem in dihala. Osnovni cilj vseh dejavnosti v okviru plavalnega tečaja je v prvi meri zadovoljstvo otroka v gibanju, spoznavanju sebe, navajanju na vodo ter odpravljanju morebitnega strahu pred vodo. Veščine in izkušnje, pridobljene na plavalnem tečaju pa zagotavljajo varno gibanje ob, na in v vodi in  predstavljajo eno izmed najboljših preventivnih sredstev pri preprečevanju nesreč.

Plavalnega tečaja se je tekom meseca novembra udeležilo 117 otrok iz Slovenskih Konjic, Loč, Žič, Tepanja, Jerneja in Špitaliča. V tem času smo veseljem poslušali iskrive zgodbe s strani vaditeljev, naših strokovnih delavcev, staršev in otrok. Otroci so z velikim navdušenjem in ponosom pripovedovali o za njih zelo pomembnih korakih in zmagah. Mnogi od njih so se prvič srečali z vodo, nekateri ob tem na začetku čutili strah. Z individualnim pristopom vaditeljev in z prisotnostjo naših strokovnih delavk ob bazenu, so vsi premagali ta strah. Nekateri so naredili tudi prve samostojne zamahe. Pri organizaciji plavalnega tečaja smo želeli zagotoviti enake možnosti za vse otroke. Tako so bili vanj vključeni tudi otroci iz tuje govorečih jezikovnih okolij in otroci s posebnimi potrebami. Za odlično organizacijo smo zelo hvaležni Alpski šoli ter številnim donatorjem, podjetjem in zasebnikom (Zavod za šport Slovenske Konjice, Oplast, Baumuller, Fijavž Uroš transport, Avtobusni prevozi Anita Lipičnik, Elpro Križnič, OKL, Alpox), ki so z denarnim prispevkom poskrbeli, da smo lahko ceno plavalnega tečaja naredili staršem bolj dostopno. Zahvaljujemo se tudi OŠ V Parku, ki se je na plavalni tečaj vključila s strokovno delavko, ki je opravljala individualen pristop plavanja za otroke s posebnimi potrebami, po metodi Halliwick.

»Super mi je bilo, ko sem plaval brez rokavčkov v globoki, ko me učiteljica ni držala. Super mi je bilo, ko smo skakali v vodo in delali podmornico in plavali mrtvaka«. Rene, otrok

 

»Z plavalnim tečajem sem bila zelo zadovoljna, kakor tudi hči Loti, ki se je v bazenu zelo sprostila in naučila, da voda ni baubau. Organizatorji so tečaj popestrili tudi z diplomo in majčko, tako da otroci te izkušnje ne bodo pozabili.« Dolorez, mama

 

»Na plavalnem tečaju so otroci zelo uživali in preko različnih iger osvajali plavanje. Vaditelji so otroke zelo motivirali in jih z individualni pristopom veliko naučili.« Metka, vzgojiteljica

 

Izjave otrok, staršev in strokovnih delavk po zaključenem plavalnem tečaju, nam dajejo potrditev, da smo na pravi poti in da bomo plavalni tečaj zagotovo organizirali tudi naslednje leto.